Bitmeyen Kartuş Nedir?

Bitmeyen kartuş adından da anlaşılacağı üzere kartuşun normalden daha uzun süre kullanılması demektir. Buna sürekli besleme sistemiciss sistemleri veya entegre ultra yüksek kapasiteli mürekkep deposu da denmektedir.

Gibi soruları yanıtlamaya başlıyayım hemen. Bu sistemler 4, 5 veya 6 bölmeden oluşan bir tank sistemidir ve mürekkebi haznesinde depo eder. Normal  bir kartuşun depo ettiği mürekkebin 30-40 katı daha fazlasını depo etmektedir.

  •  Peki bu bitmeyen kartuş tankları hangi yazıcılara uyum sağlamaktadır, en iyi randımanı hangi yazıcılarda vermektedir?
Bu bitmeyen kartuşlar Epson, Canon, HP, Brother ve Lexmark gibi mürekkep püskürtmeli yazıcılara uyum sağlamaktadır ve her markanında belli modellerinde en iyi randımanı vermektedir. Kimi yazıcılarda içerisinde bulunan orijinal kartuşlar tek kullanımlık olup çipi resetlenmezken kimilerinde bu tür bir sorun yoktur.  • Peki bu çip resetleme olayını biraz detaylı açıklar mısnız?
Bu soruyu örneklerle açıklamayı daha faydalı bulduğumdan örnek vererek açıklayacağım. Epson yazıcılarda genellikle yazıcı içerinde çıkan kartuşlar tek kullanımlık demiştik. Bu kartuşun bittiğinde yazıcı tarafından tekrar görmemesi demektir. Kartuş üzerindeki çip tek kullanımlıktır ve resetlenme özelliği yoktur. Ama bitmeyen kartuş tankına bağlı combo kartuşlar üzerinde bulunan buton ile kartuşlar resetlenmekte ve defalarca kullanılmaktadır. Canon yazıcılarda ise böyle bir durum yoktur. Yazıcı içerisinde çıkan kartuşlara direk olarak monte edilmekte ve tanktan kartuşlara doğru mürekkep geçişi olmaktadır. Kartuş çipleri epsondaki gibi tek kullanımlık olmayıp aynı zamanda kartuşlar baskı kafası görevi görmektedir. Epson da ise kartuşlar sadece mürekkep haznesi görevi görürken baskı kafası ayrıca yazıcıda monte edilmiş halde bulunmaktadır.  • Bu sistemler hakkında sıkça duyduğumuz bir şey var, yazıcıları üreten firmalar bu sistemleri kullanınca garanti kapsamı dışında tutmaktadır, bu ne kadar doğrudur açıklar mısınız?

Yazıcıları üreten firmalar kendi sarf malzemesini kullanmayınca size satmış olduğu yazıcıyı garanti kapsamı dışında tutmaktadır ve kendi sarf malzemesinin kaliteli olduğunu iddia etmekte olup, kendi sarf malzemesini kullanınca yazıcıda hiç bir hata olmayacağını söylüyor. Tabiki orijinal sarf malzemsini kullanınca da yazıcıda hata meydana gelmekte ve belli bir süre sonra kullanılmaz hale gelmektedir. Ama kimse binlerce sayfa çıktı almak için orjinal sarf malzemesini kullanmaz. Çünkü binlerce lira masrafı olmaktadır. Hemen örnek vereyim Epson T1281-84 serisi kartuşları kullanan bir yazıcınız olsun ve bunla çıktı alın. 1 adet kartuş 50 sayfa çıktı vermez iken fiyatı 35 TL dir ve bir sayfa maliyeti oldukça yüksektir. Ama bunu bitmeyen kartuş sistemleri ile çıktı alınaca 35 TL ye binlerce çıktı alırsınız. Durum bu olunca bitmeyen kartuş sistemleri çok ekonomik oluyor. Yazıcınıza uygun kartuş ve mürekkep kullanırsanız yazıcınızdan en uzun sürede faydalanırsınız. Garanti kapsamına gelince bu sistemleri aldığınız firmalar yazıcı ile birlikte aldığınızda belli bir süre garanti vermektedir.

 

Bitmeyen Kartuş © 2017
Bu E-ticaret sitesi bir eticaretci.com projesidir.